Class Schedules

STUDIO I

STUDIO II

STUDIO III

STUDIO IV
(Main Building)

STUDIO V
(Preschool Building)

VARIED
(see discipline)

Monday

2:00 – 2:30  Jerez Spanish I

2:30 -  3:15  Teruel Spanish I

3:15 – 4:00  Cantabria Spanish I

4:00 – 5:00 Sevilla Spanish I

5:00 – 6:30  Segovia Spanish

3:00 – 3:45 Powell Tap

4:00 – 5:00 Jazz

5:00 – 6:00 Jazz

6:30 – 7:30 Senior Lyrical

2:15 – 3:00  Light Blue Ballet II

3:00 – 3:45  Red Ballet II

4:00 – 5:00  Navy Ballet II

2:15 – 3:00  Light Blue Ballet I

3:00 – 4:00 Lilac Ballet I

4:00 – 5:00 Navy Ballet I

5:00 – 6:00  Cobalt Ballet I

3:00 – 4:00  Lilac Ballet II

4:00 – 5:00 Pre-Professional Pointe

5:00 – 6:00  Cobalt Ballet II

6:00 – 7:45  Purple Ballet

Art Room

3:30 – 5:30 Art 6,7,8th

Tuesday

2:15 - 3:00  Kelly Tap

3:00 – 3:45  Robinson  Tap

3:45 – 4:45 Glover Tap

4:45 – 5:45  Astaire Tap

5:45 – 6:45 Hines Tap

2:00 – 2:30  Jerez Spanish II

2:30 – 3:15  Teruel Spanish II

3:15 – 4:00 Cantabria Spanish II

4:00 – 5:00  Cordoba Spanish

5:00 –  6:00 Malaga  Spanish

6:00 – 7:30  Castilla Spanish

3:30 – 4:30 Stretch & Strength

4:30 – 5:30  Purple Pointe Ballet

5:45 – 7:30  Gray Ballet

2:15 – 3:00  Pink Ballet I

3:00 – 3:45  Red Ballet I

4:00 – 5:00 Sevilla Spanish II

5:00 – 5:45  Asturias Spanish

5:45 – 6:45  Andalucia Spanish

4:00 – 5:30  Forest Green Ballet

5:45 – 7:30  Black Ballet 

Art Room

3:00 – 3:45  Art 1st, 2nd

4 – 5:30  Art 3,4,5th

Cafeteria

Cuban Dance:

3:30 – 4:30  Advanced Cuban

4:30 – 5:30  Intermediate Cuban

5:30 – 6:30 Beginner Cuban

Theater

3:00 – 3:30  Pre-Choir

3:30 – 4:15 Strasberg Theater

4:15 – 5:15  Spolin Theater


 

Wednesday

2:00 – 2:30  Jerez Spanish I

2:30 -  3:15  Teruel Spanish I

3:15 – 4:00  Cantabria Spanish I

4:00 – 5:00 Sevilla Spanish I

5:00 – 6:30  Segovia Spanish

6:30 – 7:30 Spanish Dance e High School

3:00 – 3:45 Powell Tap

4:00 – 5:00 Jazz

5:00 – 6:00 Jazz

6:30 – 7:30 Senior Lyrical

2:15 – 3:00 Light Blue Ballet II

3:00 – 3:45 Red Ballet II

4:00 – 5:00 Navy Ballet II

2:15 – 3:00  Light Blue Ballet I

3:00 – 4:00 Lilac Ballet I

4:00 – 5:00 Navy Ballet I

5:00 – 6:00  Cobalt Ballet I

3:00 – 4:00  Lilac Ballet II

4:00 – 5:00 Pre-Professional Pointe

5:00 – 6:00  Cobalt Ballet II

6:00 – 7:45  Purple Ballet

Cafeteria

Karate
5:00 – 6:00 Intermediate & Advanced

Theater

3:00 - 3:30  Pre-Choir

4:00 – 5:30  Adler Theater

 

Thursday

2:15 - 3:00  Kelly Tap

3:00 – 3:45  Robinson Tap

3:45 – 4 ;45 Glover Tap

4:45 – 5:45  Astaire Tap

5:45 – 6:45 Hines Tap

2:00 – 2:30  Jerez Spanish II

2:30 – 3:15 Teruel Spanish II

3:15 – 4:00 Cantabria Spanish II

4:00 – 5:00  Cordoba Spanish

5:00 – 6:00   Malaga Spanish

6:00 – 7:30  Castilla Spanish

3:00 – 4:00 Hip Hop I

 

2:15 – 3:00  Pink Ballet II

3:00 – 3:45  Red Ballet I

4:00 – 5:00 Sevilla II

5:00 – 5:45  Asturias Spanish

5:45 – 6:45  Andalucia Spanish

4:00 - 5:30 Forest Green Ballet

5:45 – 7:30 Gray & Black Ballet

Cafeteria

Karate
4:00 – 5:00  Beginner

5:00 – 6:00  Intermediate & Advance3

Theater

4:00 – 5:30  Stanislavsky Theater

6:00 – 7:00 High School Lyrical

7:00 – 8:00  Junior Lyrical

 

Friday

3:00 – 4:00 Hip Hop II

4:00 – 5:00  Hip Hop III & Crew

5:00 – 6:00  Hip Hop Crew Only

 

2:15 - 3:00 Pink III

3:15 – 4:00  Advanced Cuban

4:00 – 4:45  Intermediate Cuban

4:45 – 5:30  Beginner Cuban

Karate:

4:00 – 5:00 Beginner

5:00 – 6:00  Intermediate

6:00 – 7:00  Advanced

3:45 – 4:45  Gray & Black Pointe

5:00 – 7:00
Pre-Professional Technique

Theater

Private lessons (dance)

Saturday

 

 

   

 

 
MMEVENTS CALENDAR
M
 

Beginners through Professionals

Conchita Espinosa Conservatory of the Arts, 12975 SW 6th Street, Miami, FL  33184, Office: 305-227-1149 x 322
©2012 Conchita Espinosa Academy. All Rights Reserved.
design by SonicArtHouse.com